Member Login Support ALF Nominate a Fellow
    Events | Video | Calendar

Upcoming Events

December 10, 2015 @ 6:00 pm - 8:00 pm
December 11, 2015 @ 8:00 am - 2:00 pm
December 11, 2015 @ 8:30 am - 4:30 pm
December 22, 2015 @ 12:00 pm - 1:00 pm
January 23, 2016 @ 12:00 pm - 4:00 pm

ALF Video

fa-calendar Events Calendar

Class 30 Rock Climbing
Kendall Clawson, Executive Director
Thank you to Pacificorp and the Pacific Power Foundation for your support!
Community Building Week with ALFO Class 30

Welcome to the ALF Oregon Website!

Senior Fellows from the Oregon Chapter

Name Class Organization Title
American Leadership Forum of Oregon Office and Logistics Coordinator
Joanne (Simmons) Walch Class XXV Regence BlueCross BlueShield Vice President, Customer Service
Susan Ackerman Class XII Consultant
Emily Ackland Class XXIX Association of Oregon Counties Country Road Program Manager
Sam Adams Class XIII Director, U.S. Climate Initiative
Greg Addington Class XXVI Klamath Falls Water Users Association Executive Director
Ann Aiken Class X U.S. District Court Judge
David Aimone Class XXIV NW Natural Treasury Manager
Ian Aitken Other ALF Affiliate
Joyce Akse Class XXIII retired
Michael Alexander Class XXII retired
Brian Allbritton Trillium Family Services Chief Financial & Business Innovation Officer
Cathie Allen Class XXV PacifiCorp Regulatory Manager
Jeff Allen Class XIX Drive Oregon Executive Director
Jennifer Allen Class XXIII Institute for Sustainable Solutions, Portland State University Director
Rick Allen Class VIII RL Allen Group President
Stan Amy Class VI New Villages Group, Ltd. President
Christine Andersen Class IX
Amina Anderson Class XV No Information on File
Charlie Anderson Class XIX No Information on File
David Anderson Class XXIX NW Natural EVP Utility & Storage Operations
Diane Anderson Class XVII retired
Dick Anderson Class XIII Lincoln City Mayor
Pauline Anderson Class II Retired
Kristin Angell Class XI Retired
Don Antonucci Class XXVI Regence BlueCross BlueShield of Oregon President
Oscar Arana Class XXIX Native American Youth and Family Center Director of Strategic Development and Communications
Baruti Artharee Class IX
Elizabeth Asahi Sato Class XXVII The Confederated Tribes of Warm Springs of Oregon Director of Human Resources
Eli Ashley Other ALF Affiliate Tower Theatre Foundation Executive Director
Wayne Atteberry Class IV Standard Insurance Retired
Jules Bailey Multnomah County Board of Commission Commissioner
Gail Baker Class XXVI Cambia Health Solutions Vice President, Strategic Communications
Rosemary Baker-Monaghan Class XVIII Liberty Theater Executive Director
Gwenn Baldwin Baldwin Consulting LLC President/Owner
Henry Balensifer III Class XXVIII Warrenton City Commission Vice-Chair
Tom Ball Class XXVI
Rex Barber Class XXV Big Falls Ranch, Inc. Managing Partner
Monique Barton Class XXVIII Bank of America Senior Vice President, Corporate Social Responsibility
Bob Baugh Class II AFL-CIO Industrial Union Council Director
Bob Baumann Class X Cascade Realty Group
Mick Beach Class XXVI Neighborworks Umpqua Chief Operating Officer
Carolyn Becic Class XX St. Andrew Nativity President
Michael Becker Class XXIII Providence Health & Services Director of Regional Advocacy & Government Affairs
Vanessa Becker Class XXVII V Consulting & Associates Principal
Donna Beegle Class XII Communication Across Barriers President
Larry Bekkedahl PGE Vice President, Transmission & Distribution
George Bell Class VII Self Employed Engineering Consultant
Johnell Bell Class XXIII TriMet Director of Diversity and Transit Equity
Lloyd Bell Class X Technology Consultants Inc. President
Ethan Benatan Class XXVII organization title
Paul Benoit Class XVII City of Piedmont City Administrator
Roberto Berry Class XII Delphi Automotive Systems General Counsel - Delphi Latin America
Lindsay Berryman Class V Sacca di Italiana Owner
Judy Bigby Class V Consultant
Jonathan Blasher Class XXVIII Playworks Executive Director
Bill Blosser Class VII Self-Employed Consultant
Nik Blosser Class XVII Celilo Group, Inc. Principal / Owner
Earl Blumenauer Class I U.S. Congress Congressman
Robert E. Bluth Class XXII Robert Bluth PC Attorney
Scott Bolton Class XXI Pacific Power Vice President, Community and Government Relations
Angela Boothroyd Class XXIII Edward Jones
Bernie Bottomly Class XX Trimet Executive Director, Public Affairs
Rod Boucher Class II Energy Connect, Inc. CEO - Retired
John Breidenbach Class XXVIII Ontario Chamber of Commerce/Visitors and Convention Bureau CEO
Suzanne Briggs Class XVII Collaboration Principal/Owner
Tom Brim North Highland Consulting Practice Director
Julia Brim-Edwards Class XX Nike, Inc. Sr. Director, Global Strategy & Operations; Government and Public Affairs
Kathryn Broderick Class IX Department of Human Services Turning Point Coordinator
Susan Brody Class V
Sam Brooks Class VI Brooks Staffing President
Janet Brown Class XV Economic Development for Central Oregon EDCO Manager for Jefferson County
Rich Brown Class XII Bank of America VP & Manager, Public Affairs
Stuart Brown Class XII Freeport McMoran President
George Brown, MD Other ALF Affiliate Legacy Health System President and CEO
Joan Brown-Kline Class XVI Brown-Kline & Company Principal
Lisa Brubaker Class XXVIII Centene Corporation Senior Vice President
Nita Brueggeman Class VI Retired
Neil Bryant Class V Bryant, Lovlien & Jarvis, PC Attorney
Kathy Bryon Class XVII Gordon Elwood Foundation Executive Director
Bob Buchanan Class IV North Slope Management and Seven Hills Properties General Manager
Mary Ann Buchanan Class I Retired Retired ALF Chapter Executive
Brian Burby Class XXII CH2M Hill Vice President
Kyle Burdick Class XVII Bridgewell Resources LLC President
Michele Burnette Class XVI Retired
Robin Butterfield Class VI
Amy Callahan Class XXVII Nonprofit Association of Oregon Director of Communications & Advancement
Susan Cameron Class XIV Wahkiakum County Health and Human Service Director
Craig Campbell Class XXII The Victory Group, Inc. President/Legal Counsel
Duncan Campbell Class VII The Campbell Group, LLC Chairman
Kevin Campbell Class XXIV The Victory Group CEO
Maria Elena Campisteguy Class XI Metropolitan Group Executive Vice President/Principal
Jim Carnahan Class XV U.S. Forest Sevice, Wallowa-Whitman National Forest Bridge Engineer
Becky Carter Class XII Quest Diagnostics Director Global Internal Engagement
Margaret Carter Class II State of Oregon, Department of Human Services Deputy Director for Human Service Programs
Mike Casey Class IV Management Partners, Inc. Partner
Tina Castañares Class VIII Various boards and advisory committees, Hood River, Oregon Affiliate Faculty, Providence Center for Healthcare Ethics
Gale Castillo Class IV Hispanic Metropolitan Chamber President
Susan Castillo Class XVI Project Lead the Way Vice President, West Region
Ronault (Polo) Catalani Class XIV City of Portland New Portlander Programs ( formerly Immigrant & Refugee Program) City Immigrant Integration Manager
Herb Cawthorne Class I No Information on File
Joe Ceniceros Class V Retired
Lee Cha Class XXI Asian family Center/IRCO Director
Greg Chaillé Class V Oregon Community Foundation President (retired)
Vickie Chamberlain Class XVIII Teacher Standards and Practices Commission, State of Oregon Executive Director
Gene Chao Class I National Captioning Institute Chairman and CEO
Rebecca Chao Class I Retired
John A. Charles Class V Cascade Policy Institute President & CEO
Maria Chavez-Haroldson, MPA JJCL Class I Oregon Youth Authority Director, Office of Inclusion and Intercultural Relations
Wayne Clark Class XXIV Legacy Health VP of Community Relations and Marketing
Kendall Clawson Class XXVIII American Leadership Forum of Oregon Executive Director
Peter Cogswell Class XXIX Bonneville Power Administration Chief Public Affairs Officer
Brian D. Cole Class XXII Building Communities, Inc. President
Chris Coleman Class XIX Portland Center Stage Artistic Director
Jonath Colon Class XXIII Hispanic Metropolitan Chamber of Commerce Small Business Development Coord
Ann Colonna Class XXIX Food Innovation Center, OSU Sensory Program Manager
Marsha Congdon Class II Retired
Rita Conrad Class XXII Retired Public Servant
Suzanne Cooper Class XXVIII Bonneville Power Administration Vice President, Bulk Power Marketing
Rob Coppedge Class XXIX Cambia Health Solutions Senior VP Strategic Investment & Corporate Development Direct Health Solutions
Peter Cornelison Class XXVI Friends of the Columbia Gorge Field Representative
Kathleen Cornett Class IX Oregon Community Foundation VP for Programs
Jack Costello Class XV OptumHealth Behavioral Solutions Regional Vice President
Brett Costley Class XXVI Vernonia Health Center Program Coordinator
Sean Cox Class XIX Nike Community Relations Specialist
Melissa Cribbins Class XXVII Coos County Board of Commissioners Commissioner
Terry Cross Class XXI National Indian Child Welfare (NICWA) Executive Director
Cheryl Cruson Class XVIII Oregon Trail Hobbies and Gifts Owner
Serena Cruz Walsh Class XVIII Executive Director, Virginia Garcia Memorial Foundation
Greg Cushman Class II Retired
Diane Daggett (Snyder) Class XII
Cindy Dahl Class XV ONAMI, Inc. Vice President, Operations
Alice Dale Class V Union Network International Head of UNI Property Services
Tracy Dannen-Grace Class XXIV Kaiser Permanente Manager, Community Initiatives
Lois Day JJCL Class I Oregon Department of Human Services Director, Child Welfare Programs
Garfield de Bardelaben Class XIII deBardelaben Consulting President
Anita Decker Class XIV Northwest Public Power Association Executive Director
Jim DeCourcey Class VII Retired
Kathy DeGree Class IV No Information on File
Mary Deits Class I Oregon Court of Appeals Former Chief Judge
Justin Delaney Class XXI Standard Insurance Company Vice President, Corporate Legal & Public Affairs
Gregory K. Delwiche Class XXII Bonneville Power Administration Deputy Administrator
Harriet Denison Class VII retired
Albert Densmore Class II John Watt Associates
Susan Densmore Class XIV Sue Densmore Communication Strategies President
Sam DeSimone Class XIII EarthLink, Inc. Executive VP & General Counsel
MG Devereux Class XXIX Oregon Parks and Recreation Department Deputy Director
Jim Diamond Class V Taylormade Products, Inc. President
Carol Dillin Class XIX PGE Vice President, Customer Strategies and Business Development
Jackie Dingfelder Class XX City of Portland, Mayor Hales Policy Director
Wesley Doak Class III Mouse Magic LLC CTO
Jack Donaldson Class XIV retired
Lue Douthit Class XX Oregon Shakespeare Festival Director of Literary Development and Dramaturgy
Bill Drummond Class XXVII Mid-West Electric Consumers Association Deputy Executive Director
Chris Dudley Class XV Oregon Racing Commission Chair
Jay Dudley Class XXI Portland General Electric Vice President, General Counsel and Corporate Compliance Officer
Lisa Dunlap Class XXVI
Christine Dupres Class XXII Owner, Radiant Life Counseling and Hypnotherapy Writer and Publisher, independent contractor
Dave Duran Class VIII
Andrea Durbin Class XXIV Oregon Environmental Council Executive Director
Michael Dyal Class XV City of Medford City Manager
Bill Eaquinto Class XI Pacific Power Vice President, Operations
Brad Earl Class XXI Medford School District 549c Chief Financial Officer
Bill Edmonds Class XIX NW Natural Director of Environmental Policy and Strategy
Sally Eggington Class XVI JAE Oregon, Inc. Director of Engineering
Cathy Ehli Class XXI Bonneville Power Administration Executive Vice President, Corporate Strategy
Jennifer Elliott Class XXIV Delphi Dental Plans Association (DDPA) Vice President of Marketing
John Elliott Class XXI
Greg Ellis Class XXIII Office of the Governor, Intergovernmental/Regional Solutions Regional Solutions Coordinator, Office of the Governor
Rod Englert Class X Rod Englert Forensic Consultants
Lynn Evans Class II Retired
Scott Exo Class XXI Scott Exo Consulting
Jeannie Fagnan Class VI
Karen Fast Class V
Wayne Fawbush Class VI Consultant
Suzanne Feeney Class XVI Portland State University Emeriti Faculty Member
Joe Feltz Class IX
Stephen Feltz Class XV NW Natural Chief Financial Officer and Senior Vice President
Mary Ferrell Class XXIV The Maslow Project Founder/Executive Director
Toya Fick Stand for Children Executive Director
Dan Field Class XXVI Kaiser Permanente Director, Community Benefit & External Affairs
Jay Flint Class XXV Progressive Management Group, LLC Chief Operating Officer/In-House Counsel
Gillian Floren Class XVII Pacific Northwest College of Art Director of Executive Operations/Chief of Staff
Merced Flores Class XI
Mike Foglia Class XVI Wells Fargo Bank Retired
Joe Foley Class XIII Peter Lik USA COO
Brian Forrester JJCL Class I Strategik Solutions Principal
Steve Forrester Class III The Daily Astorian Editor
Thomas Forsythe Class XX Harry and David, Inc. Senior Vice President, Production
Michael Foss Class IV Prince of Peace Lutheran Church Senior Pastor
Stan Foster Class VIII PARC Resources President
Peggy Fowler Class V Portland General Electric Retired CEO
Randy Franke Class II United Way of the Mid-Willamette Valley Executive Director
Jeana Frazzini Class XXVII Basic Rights Oregon Executive Director
Lew Frederick Class XXIX Oregon House of Representatives State Representative
Don Frisbee Class I
John Frohnmayer Class II Retired
Tom Fuller Class I Shiels Obletz Johnsen, Inc. Project Manager
Elizabeth Furse Class VI The Hatfield School of Government, Portland State University Director, Institute for Tribal Government
Johnnie Gage Class XIII Aspire, Inc. Chief Operating Officer
Lisa Gaines Class XXVIII Oregon State University Director, Institute for Natural Resources
Keith Galitz Class V Retired
Grace Gallegos Class II
Joe Gallegos Class XVII Oregon House of Representatives Oregon State Representative, District 30
Tina Garcia Class XIV Oregon Migrant Education Service Center Retired - Director
Leda Garside Class XXVII Tuality Health Clinical Nurse Manager
Andy Gerlicher Class IX Bank of the Cascades EVP, General Counsel and Secretary
Jake Gibbs Class XXVIII Lone Rock Resources Director of External Affairs
Michelle Girts Class XIII EnTranRight LLC President
Larry Giustina Class XIII Giustina Land and Timber Company General Partner
Jeff Golden Class III Immense Possibilities LLC President
Diana Goldschmidt Class III No Information on File
Alison Goldwater Class XXVII Regence BlueCross BlueShield of Oregon Vice President of Provider Services
José González Class XXVII Miracle Theatre Group Executive Director & Founder
Martín González Class XXVIII TriMet Manager, Multicultural Programs
John Goodwin Class XXVIII Portland Trailblazers Senior Premium Service Manager
Avel Gordly Class III FM Burch and Associates Civic Engagement Consultant
Kate Gorospe Class VII No Information on File
Gloria Gostnell Class III Center for Courage & Renewal Facilitator
Kris Gowen JJCL Class I Portland State University, Regional Research Institute Senior Research Associate
Bob Gravely Class XXIX PacifiCorp Sr. Public Affairs Specialist
Bobby Green Class XIX Oregon Health Authority Director of Local Government Affairs
Connie Green Class XIII Tillamook Bay Community College President
Michael Chappie Grice Class IX Nothing But Quality President
Donnie Griffin Class III No Information on File
Guadalupe Guajardo Class XII Nonprofit Association of Oregon Senior Consultant
Joseph Hagedorn JJCL Class I Metropolitan Public Defender Chief Supervising Attorney, Juvenile Unit
John Hairston Class XXV Bonneville Power Administration Chief Administrative Officer
Charlie Hales Class XI City of Portland Mayor
Lilisa C. Hall Class XXII PacifiCorp Foundation/Pacific Power Ex. Dir, PacifiCorp Foundation & Dir, Strategic Partnership Outreach
Margaret Hallock Class III Wayne Morse Center for Law and Politics,U of Oregon Director
Cynthia Hamilton Class XXI Federal Public Defender District of Oregon Senior Investigator
Susan Hammer Class XX Dispute Resolution Services Attorney at Law
John Hancock Class XXII Junior Achievement President
Bill Hansell Class IV Oregon State Senate Oregon State Senator, District 29
Ann Hanus Class XXIV Association of Oregon Counties Policy Manager (Retired)
Will Hardy Class XVII Highland United Church of Christ Pastor
Simon Hare Class XXVIII Josephine County Commissioner
John Haroldson Class XXIV Benton County District Attorney
Tyee Harpster Class XXVIII Allstar Magnetics President
Joyce Harris Class VIII NW Regional Education Lab Director, Equity Center
Paul Hart Class VI Mercy Corps Senior Vice President
Sandi Hart Class XVIII NW Natural Retired - Director, Risk, Environment and Land
Paul Hathaway Class I
Cylvia Hayes Class XXIV 3EStrategies CEO
Nancy Hedin Class XI Building Owners and Managers Association Executive Vice President
Kimberly Heiting Class XXIII NW Natural Chief Marketing and Communications Officer
Irene Heng Class XXVI Pacificorp Strategy & Business Development Principal
Jason Heuser Eugene Water and Electric Board Legislative Affairs Coordinator
Steven G. Hickok Class IV Bonneville Power Administration Retired
Brad Hicks Class XVI The Chamber of Medford/Jackson County President & CEO
Jim Hill Class V Former State Treasurer
Roslyn Hill Class XVI Consultant / Developer
Sue Hobart Class VI Retired
Natalie Hocken Class XXIII PacifiCorp Sr. VP, Transmissions & Systems Operations
Russ Hoeflich Class XIII The Nature Conservancy Vice President and Oregon State Director
Amanda Hoey MidColumbia Economic Development Executive Director
Suzanne Hoffman Class XXV Oregon Health Authority Chief Operating Officer
Mike Hogan Class II Retired Judge
Tony Hopson Class XIV Self Enhancement, Inc. President & CEO
Behzad Hosseini Class XXIV Portland General Electric General Manager
Mike Houck Class VII Urban Greenspaces Institute Executive Director
Devon Howe Class V
Meredith Howell Class XXII Rural Development Initiatives Regional Program Coordinator
Jon Huddleston Class XXV NW Natural Director, Engineering & Gas Operations
Charles Hudson Class XXV Columbia River Inter-Tribal Fish Commission Director of Governmental Affairs
Becky Hyde Class XXI Yainix Ranch/Yainix Partnership Rancher
Tony Hyde Class XVII Columbia County Chairman, Board of Commissioners
Valeria Hysong Class XXIX Powder River Correctional Facility Inmate Work Program Coordination
José Ibarra Class XXVI Multnomah County Community Services Division Interfaith Coordinator
Bill Ihle Class XV Oak View Consulting LLC Executive Vice President
Carolyn Irby Class IX Coldwell Banker Residential Brokerage Executive Sales Associate
Don Ivy Class XI Coquille Indian Tribe Retired Program Coordinator & Cultural Archivist
Mitsu Iwasaki Class XXIX Northwest Outward Bound School Executive Director
Toni Jaffe Class XV NWEA Senior Director of Human Resources & OD
Dan James Class XXV PNGC Power Vice President, Public Affairs & Marketing
Lonnie James Class XXIII LR James & Associates Principal
Annabelle Jaramillo Class XVII Benton County County Commissioner
Sharon Jensen Other ALF Affiliate
Judith Johansen Class XI
Maria Lisa Johnson Class XXV Multnomah County Health Department Strategic Operations Manager
Rudd Johnson Class XIV Crown Hill Consulting, LLC Principal, Owner
Vera Johnson Class XIX Iberdrola Renewables Vice President, Organizational Effectiveness
Diana Johnston Class XI Artist
Kirbee Johnston Class XX
Cliff Jones Class XVIII Nonprofit Association of Oregon Consultant, Trainer
Dave Jones Class VIII Silicon Valley Bank Chief Credit Officer
George Jones Class XVIII Portland General Electric Manager of Distribution Support Services
Brent Jorgensen Cambia Health Solutions Director, Human Resources
Al Jubitz Class XX Jubitz Family Foundation President
Bill June Class III Retired
Jim Jura Class I Associated Electric Cooperative, Inc. General Manager
Jeff Justesen Class XXV NORCOR Detention Manager
Gretchen Kafoury Class III
Vera Katz Class I Retired
David Kelleher Class XXVII North Highland Worldwide Consulting Principal
Andrea Kelly Class XVI Pacific Power Vice President, Regulation
Michael Kennedy Class V Retired
Dan Keppen Class XXIII Dan Keppen and Associates, Inc. President
Pamela Stebbeds Knowles Class XXII OSU College of Business Executive Director, Industry Relations
Mark Knutson JJCL Class I Augustana Lutheran Church Pastor
Tina Ko Bonneville Power Administration Director, Customer Support Services
Kurt Koehler Class IX Kryptiq Corporation CFO
Carolyn Kohn Class X Retired
Amy Kohnstamm Class XXVII
Peter Kratz Class XXIII Kratz Consulting Consultant
Mary Krenowicz Class XVI Samuel S. Johnson Foundation Executive Director
Sue Kupillas Class VI Communities for Healthy Forests Executive Director
Birgitta Lamb Class XI
Nancy Lange Class XXI NW Natural Manager, Major Account Services
Victoria Lara Class XXIX Lara Media Services, LLC CEO
Kate Lasky Class XXIX Josephine Community Libraries, Inc. Executive Director
Mark Lasswell Class IX CH2M HILL, Inc. President
Chip Lazenby Class XVI Lazenby & Associates, PC Principal
Kimberly Leathley Class XXIII
Kim Ledbetter Class X Retired
Daniel Ledezma Class XXVIII Office of Governor Kitzhaber Education Policy Advisor
Debra Lee Class IX Center for Non-Profit Legal Services Executive Director
Louis Lee Class XV Louis K.C. Lee CPA Sole Practitioner
Chris Leno Class XIII Confederated Tribes of the Grand Ronde Director of Program Operations
Carol Lewis Class IV
Kathleen Lewis Class XIII
Robert Liberty Class XVI Urban Sustainabilty Accelerator, Portland State University Executive Director
Jason Lim Class XXIII The Asian Reporter Newspaper Director of Community Outreach
Debra Lindsay JJCL Class I
Tamy Linver Class XXII NW Natural Gas Director of Operations Services
Alvin Liu Class XXVIII Elohim Covenant Ministries Pastor
Adrienne Livingston Class XXV WorldVenture
Jim Lobdell Class XXIII Portland General Electric Senior Vice President, Finance, CFO and Treasurer
Dave Lohman Class VIII City of Ashland City Attorney
Paul Lumley Class XXIX Columbia River Inter-Tribal Fish Commission Executive Director
Christina Lund Class XXV Bohemia Foundation/Bohemia Park Project Fund Development Coordinator
Kevin Lynch Class XVII Iberdrola Renewables Vice President, External Affairs
Catherine Macdonald Class XIV The Nature Conservancy Director of Conservation Programs
Jim Maciariello Class XI Riverbend Engineering, Inc. Principal
Andy Macklin Class XXIX North Highland Worldwide Consulting Director
Linda Macpherson Class XIX CH2M HILL, Inc. Reuse Principal Technologist
Peggy Maguire Class XXIV Cambia Health Solutions SVP, Corporate Accountability and Chief of Staff
Nichole Maher Class XX Northwest Health Foundation President/CEO
Elliot Mainzer Class XXVI Bonneville Power Administration Administrator and CEO
Leticia Maldonado Class IX
Peg Malloy Class XII Portland Housing Center Executive Director
Candace Manary Class XIX Central Point School District Retired Superintendent
Julie Mancini Class XIII College Possible Portland
Jim Manion Class XVIII Warm Springs Power & Water Enterprises General Manager
Michelle Marquart Class XV
Elise Marshall Class XV No Information on File
Derek Martin Class XXIII Port Authority New York & New Jersey Deputy General Manager
Diane Martin Class VII University of Portland Assistant Professor, Department of Communication Studies
Patricia Martinez-Orozco Class XIX Instituto Alberto Einstein Head of School
Andrew Mason JJCL Class I Open Meadow Alternative School Executive Director
Susan Massey Class XIV Retired
Chip Massie Class XXIX Klamath County Chamber of Commerce Executive Director
Catherine Mater Class IV Mater Engineering Vice President
J.S. May Class XVII Portland Art Museum Chief Advancement Officer
Mike McArthur Class XIV Association of Oregon Counties Executive Director
Alice McCartor Class XIV James Miller Foundation Trustee
Scott McClure Class XXIX City of Monmouth City Manager
Doug McDaniel Class IX D Mc D Corporation
Sandra McDonough Class VI Portland Business Alliance President and CEO
Gerald McFadden Class XI Volunteers of America - SW California President/CEO
Ken McGinnis Class XXV Winston Dillard Fire District Division Chief
Jan McGowan Class XV Jan McGowan Nonprofit Consulting Nonprofit Consultant
Ed McNamara Class XV Turtle Island Development LLC Real Estate Developer
Lynn McNamara Class XXIV Citycounty Insurances Services Executive Director
Robert Meese Class VI Retired
Julia Meier Coalition of Communities of Color Director
Lorenzo Mejia Class XVIII Oregon State Circuit Court, Jackson County 1st Judicial District Judge
Monte Mendenhall Class XV Pacific Power Regional Community Manager
Steffeni Mendoza Gray Class XX Oregon Public Health Institute City Engagement and Partnerships Lead
Victor Merced Class VII Hacienda Community Development Corporation Executive Director
Chuck Meyer Class XVII Western Energy Institute President
Richard Meyers Class II Meyers Associates, LLC Co-Founder and Co-Managing Partner
Alex Miller Class XIX NW Natural Vice President Regulation and Finance
Dana Miller Class XVIII M.J. Murdock Charitable Trust Senior Program Director
Gary Miller Class XVI US Fish and Wildlife Service Field Supervisor
Judy Miller JJCL Class I Oregon Head Start Association retired
Michael Mills Class IX Oregon Solutions Project Manager
Antone Minthorn Class V Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation Master Native Language Teacher
Mike Mischkot City County Insurance Chief Financial Officer
Michael Mitton Class VI No Information on File
Mary Monnat Class XXII LifeWorks NW CEO
Lee Moore Class XIV Clackamas River Water General Manager
Charles Moose Class VIII No information available.
Gustavo Morales Rural Development Initiatives Graduate Student and Board Member, Rural Development Initiatives
Alberto Moreno Class XXVI The Oregon Latino Health Coalition Executive Director
Pamela Morgan Class X Graceful Systems Consultant
Dennis Morrow Class III Janus Youth Programs Executive Director
Marilyn Morton Class XXVI Minetfiber Business Account Manager
Matthew Morton Class XXIII Native American Youth Family Center (NAYA) Executive Director
Marsha Moyer Class XXIV MBM ImPAC Founder/Executive Director
Marcus Mundy Class XXIII Mundy Consulting LLC Principal
Richard Munn Class II
Bob Naito Class I Naito Development LLC
Lynn Nakamoto Class XI Markowitz, Herbold, Glade and Mehlhaf Managing Shareholder
Vicki Nakashima Class XIII Partners in Diversity
Melissa Navas Office of Governor Kate Brown Press Secretary
Michelle Neal Class XXIII
Amanda Nelson Class XVIII No Information on file.
Ann Nelson Class XI KPMG Audit Parnter in Charge, Pacific Northwest Business Unit
Ron Nelson Class VII Retired
Tom Nelson Class III Consultant, Facilitator, Handyman
Nan Newell Class X Retired
Tom Newton Class XI Tom Newton and Associates Principal
Thach Nguyen Class VIII Department of Community Justice Program Administrator
Bill Nicholson Class XVI Portland General Electric Senior Vice President Customer Service, Transmission and Distribution
Ranee Niedermeyer Class XIV OLCC Government Relations and Communications Director
Mary Nolan Class IV Planned Parenthood Columbia Willamette Interim Executive Director
Dennis Norton Class XII Portland General Electric Retired - Manager, Environmental Services
Robert Nunn Class II Sussman Shank LLP Attorney
Barbara O'Hare Class XII World Arts Foundation, Inc Executive Director
Mary O'Kief Class XI Rogue Community College Grants Development Coordinator
Joe O'Leary JJCL Class I Oregon Youth Authority Deputy Director
John Oberst Class XXIV City of Monmouth Mayor
Lou Ogden Class XXIX City of Tualatin Mayor
Jan Oliver Class VII Retired
Chet Orloff Class X Professor, Historian, Museum Director
Lai-Lani Ovalles Class XXIV United Way of the Columbia-Willamette Community Collaborations Manager
Fariborz Pakseresht Class XXIV Oregon Youth Authority Director
Barbara Palmer Class VIII First Republic Bank Regional Managing Director, Portland Office
Greg Peden Class XV Gallatin Group Principal
Ruma Perez JJCL Class I Latino Network Program Director
Chris Perry Wheeler County County Judge
Terri Peschka Class XXVII Portland General Electric General Manager, Power Operations
James J. Piro Class XXII Portland General Electric CEO
David Plotkin Class XXII
Kelly Poe Malheur Education Service District Director of Community Based Services
Willie Poinsette Class XXII Retired Administrator
Julia Pomeroy Class XXII Congressman Earl Blumenauer Chief of Staff
Frances Portillo Class XV Portillo Consulting International Consultant
Karen Powell Class IV No Information on File
Mac Prichard Class XXVI Prichard Communications President
Karen Pringle Class XX Southwestern Oregon Community College Foundation Retired (Director of the Foundation)
Kathleen Purdy Class XVI Harry and David, Inc. Retired
David Puryear Class III
Julie Quaid Class XVII DANYA International, Inc. Senior Manager
Joseph Quiñones Class XII Retired
Patrick Quinton Portland Development Commission Executive Director
Steve Rafoth Class III Enclume Design Products, Inc. President
Raul Ramirez Class XIV Oregon State Sheriff's Association Former Executive Director
Rey Ramsey Class VI One Economy Corporation CEO
Bill Ray Class IV Retired
Meryl Redisch Class XXV
Isaac Regenstreif Class VII IHR Consulting Consultant
Craig Reinhart Class XVIII CRESA Partners Managing Principal
James Rennard Class XXI GVNW, Inc. Consulting Manager
Marvin Revoal PCP Insurance Senior Principal
Cathy Reynolds Class XXVII NW Natural Manager, Resource Management Center
Suk Rhee Class XXII Northwest Health Foundation Vice President, Strategy and Community Partnership
George Richardson Class X Retired
Mike Rippet Class VIII Pacificorp Retired
Sean Robbins Class XXVII Business Oregon Director, Oregon Business Development Department
David Robertson Class XVIII Portland General Electric Vice President of Public Policy
Jack Robertson Class III No information available.
Lance Robertson Class XXV Eugene Water & Electric Board Public Affairs Manager
Shelli Romero Class XIII Oregon Department of Transportation Public Policy & Community Affairs Manager
Valerie Root Class X Jim Root & Company
Ned Rosch Class XVI Yoga Instructor and Consultant on Nonprofit Organizational Issues
Emanuel Rose Class VI Temple Beth Israel Rabbi
Terryl Ross Class XXI University of Washington, Bothell Director of Diversity
Traci Rossi Class XXVI "I Have a Dream" Foundation - Oregon Vice President for Programs
Carmen Rubio Class XXIV Latino Network Executive Director
Maria Rubio Class XXVII Centro Cultural de Washington County Executive Director
Mary Ruble Class XIII US Bank Sr. Vice President & Chief Marketing and Learning Officer, Wealth Management Group
Blanca Ruckert Class X Albany Public School Foundation Executive Director
Jon Ruiz Class XXVI City of Eugene City Manager
Maria Elena Ruiz Class XXII UCLA Adjunct Associate Professor/Associate Director Chicano Studies Research Center
Lori Russell Class XVII NW Natural Manager, Parkrose and Mt. Scott Customer Service Centers
Dan Ryan Class XXVIII All Hands Raised CEO
Vern Ryles Class XII Retired
Kathleen Saadat Class VI Retired
Sal Sahme Class XIX Retired
Connie Saldana Class XIX Senior & Disability Services/Rogue Valley Council of Governments Planner
Don Sampson Class XVI Institute for Tribal Government, Portland State University Executive Director
Lazaro (Larry) Sanchez Class VIII WorkSource Columbia Gorge WorkSource Administrator
Daniel Santos Class VII Willamette University College of Law Associate Dean for Student Affairs and Administration
Joseph Santos-Lyons Class XXVIII Asian Pacific American Network of Oregon Executive Director
Consuelo Saragoza Class XXV Multnomah County Health Department Senior Advisory of Public Health & Community Initiatives
Deborah Saweuyer-Parks Class X
Jim Scabareti Class X
William Schertzinger Class XXII Schertzinger & Party Architect Principal
Jim Scherzinger Class XIX State of Oregon Department of Human Services Chief Operating Officer
Karey Schoenfeld Class XII Schoenfeld Law Firm, PLLC Attorney
Martha Schrader Class XXI Clackamas County County Commissioner
Mike Schrunk Class I Multnomah County Retired District Attorney
Donna Schuurman Class VIII The Dougy Center for Grieving Children Executive Director
Marcy Schwartz Class XIV CH2M Hill Senior Vice President,Retired
Bill Scott Class IV Retired
Brady Scott Class XVII Coquille Economic Development Corp (CEDCO) Chief Operating Officer
Cory Scott Class XXIV PacifiCorp Director, Strategic Business Performance
Mitzi Scott Class VIII
Ruth Scott Class XVI Innovation Partnership President
Bill Segura Class III No information available.
Trish Seiler Class IX Klamath Falls City Council City Council Member
Rosie Shatkin Class XXVIII Oregon Legislative Assembly Legislative Policy Advisor
Linda Shelk Class III
Sherry Sheng Class IV Retired
Eddie Sherman Class XXVII Oregon Native American Business and Entrepreneurial Network Communications & Development Manager
Gail Shibley Class IX City of Portland Chief of Staff, Mayor's Office
Catherine Siemens Class VII
Pat Simpson Class XI Perkins Coie LLP Partner
Tom Simpson Class XXIX The Standard Director, Government and Regulatory Affairs
Rosanne Sizer Class XXI Portland Police Bureau Retired Chief of Police
Sue Slack Class XV Jackson County Retired
Eve Slinker Class VII Retired
Alexandra Smith Class IX Bonneville Power Administration Retired
Carole Smith Portland Public Schools Superintendent
Debra J. Smith Class XXII Central Lincoln PUD General Manager
Joan Smith Class XVI Loaves & Fishes Centers, Inc. CEO
Joan Smith Class IV Idaho Power / Idacorp Board of Directors
Zeke Smith Class XXVIII United Way of the Columbia-Willamette Chief Impact Officer
Tricia Snell Class XXVI Caldera Executive Director
Kent Snyder Class XIV Community Forest Products CEO
Laura Sokolowski Class XXI TriZetto Group VP Customer Delivery
Terri Sorensen Class XXVIII Friends of the Children President
Janet Soto Class XXIX Office of the Governor Public Affairs Specialist
Jon Souder Class XXV Oregon State University Ass't. Professor and Specialist, Forest Watershed Extension
Bob Speltz Class XVIII The Standard Director, Public Affairs
Kristin Stathis Class XXVIII Portland General Electric VP Customer Services Operations
Brian Steffel Class XIV Oregon Mutual Insurance President, CEO
Beverly Stein Class XIV Oregon Solutions Director
Erik Sten Class XII Further Development, LLC President
Kay Stepp Class II Executive Solutions Principal
Mary Stern Association of Oregon Counties Policy Manager
Brent Stewart Class XX United Way of Great Kansas City CEO/President
Faye Hills Stewart Class XXII Lane County Board of Commissioners Commissioner
Leo Stewart Class XIX Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation Vice Chair, Board of Trustees
Allie Stickney Class IX Wake Robin Corporation President/CEO
Judy Stiegler Class XVIII Central Oregon Community College Part time Instructor
Susan Stone Class XIX Stone-Sheridan Group Principal
Cory Streisinger Class XIX NEDCO (Neighborhood Economic Development Corporation) Financial Counselor - Foreclosure Intervention
Lucrecia Suárez Class XXIV Conexiones: Connections to Healing and Center for Trauma Recovery Co-Director
Barbara Summers Class XXVIII NW Natural Director, Business Development
Samantha Swaim Swaim Strategies Owner/CEO
Denise Swanson Class XXVIII Early Learning Division Early Learning Hub Manager
Gary R. Swanson Class XXII Swanson Stained Glass Studio Owner
Anne Sweet Class VIII
Carl Talton Class IV Portland Family Funds Chief Executive Officer
Linda Tamura Class XVI Willamette University Professor of Education Emerita
Anne Taylor Class XXIII OHSU School of Nursing, Engaging Youth as Advocates Project Sr. Research Assistant
Susan Taylor Umpqua Community College & UCC Foundation Director of Grants and Planned Giving
John Teague JJCL Class I Keizer Police Department Chief of Police
Robin Teater ALF Staff American Leadership Forum of Oregon
Diane Teeman Class XXVII Burns Paiute Tribe Anthropologist
Briggy Thomas Class XIX Portland Water Bureau Education Program Manager
Pam Thomas Class IX Qwest Retired
Bill Thorndike Class VIII Medford Fabrication President
Kali Thorne Ladd KairosPDX Executive Director
Tricia Tillman Class XXVI Multnomah County Health Department Director of Public Health
Terri Timberman Class XI Retired
Ronald Timpe Class II Stancorp Financial Group Retired CEO
Karen Tolvstad Class VII Oregon Housing & Community Services Policy, Strategy, and Communications Administrator
Kay Toran Class X Volunteers of America, Oregon President/CEO
Felicia Trader Class I Retired
Craig Trames Class XVI Coraggio Group Consultant
Pam Treece Class XIII Westside Economic Alliance Executive Director
Linda Tubbs Class VII
Darryl Tukufu Class VII Victory University Executive Director of Pre-College Programs and Educational Partnerships; Associate Professor of Urban Studies and Sociology
Brenda Turner Class VII Oregon State Chamber of Commerce Executive Director
Carol Turner Class V Leadership for Action Principal
Anne Udall Class XXVI New Teacher Center Executive Vice President
Jenny Ulum Class XXVI PeaceHealth Director, Public Affairs and Avocacy
Irma Valdez Class XXIV Irma Valdez Properties, Inc. Owner/Principal Broker/JD
Maurizio Valerio Class XXVII Rural Development Initiatives Regional Program Coordinator
Nick Van Vleet Class XVII The Regence Group
David Van't Hof Class XX
Vickie VanZandt Class XX VanZandt Electric Transmission Consulting, Inc. President
Anaya Vardya Class XV American Standard Circuits, Inc CEO
Anthony Veliz Class XV IZO Public Relations & Marketing President
Julie Vigeland Class XVIII Oregon Arts Commission Member
Diane Vines Class XIX Mount St. Mary's College
Daina Vitolins Class XXIX Crook County District Attorney
Debbie Vought Class XXIX Citizens for Safe Schools Executive Director
Richard Walje Class XII Rocky Mountain Power, Pacificorp President,CEO
Cherryl Walker Class XVIII Josephine County Board of Commissioners Commissioner
Nick Walrod Class XXVI 3x5 Special Opportunity Partners Principal
Victor Walsh Class I Retired
Diane Walton Class VIII US Department of Labor
Rich Wandschneider Class XII Josephy Library at the Josephy Center for Arts and Culture Director
Yumei Wang Class XVII Oregon Dept. of Geology and Mineral Industries Director of Geohazard Programs
Tashiana Wangler Class XXVIII
Malia Wasson Class XVI US Bank Oregon President
Lisa Watson Cupcake Jones Owner
Bruce Watts Class XVII Bruce M. Watts and Associates Consultant
Rod Watts Class II Tufcoat, Inc. President
Pamela Weatherspoon Class XXVII Legacy Health System Community Relations Coordinator
David Weber Class XX NW Natural Gas Storage President and CEO
DeAngeloa Wells Class XXIX Portland General Electric General Manager, Talent Management
Doug Wells Class XXIX Children's Institute Chief Development & Financial Officer
Helen Westbrook Class X
Courtney Westling Class XXIX
Jennifer Wheatley Class XXIV Dutch Bros Director of the Love Abounds Foundation
Carol Whipple Class I Rocking C Ranch Owner/Manager
Patti Whitney-Wise Class XXVIII Oregon Hunger Task Force/Partners for a Hunger-Free Oregon Executive Director
Joe Whitworth Class XXIII The Freshwater Trust Executive Director
Shannon Wight Class XXVII Partnership for Safety and Justice Associate Director
Nancy Wilgenbusch Class I Marylhurst University Retired
Bill Williams Class XI
Kim Williams Class XXVII Center for Women, Politics and Policy, Portland State University Academic Director
Max Williams Oregon Community Foundation President/CEO
Jim Willis Class IX Willis, Green & Associates Vice President
Wendy Willis Class XX National Policy Consensus Center Deputy Director for National Programs
Brody Wilson NW Natural Controller and Chief Accounting Officer
Ken Wilson Class IX No Information on File
Mike Winslow Class XVIII Michael T. Winslow, LLC Attorney
Wyman Winston Class XIX Wisconsin Housing and Economic Development Authority (WHEDA) Executive Director
Richard Winter Class XXVII City of Echo Mayor
Bryan Wolfe Class XX W Bryan Wolfe Ranch Owner/Operator, Farmer semi-retired
Laura Woods Class XIX Merix Corporation Director of Production and Planning
Jeana Woolley Class XXIV JM Woolley & Associates President
Jeanine Wright Class XX The Conti Group (NYC) Vice President of Marketing
Steve Wright Class XV Retired
Bill Wyatt Class I Port of Portland Executive Director
George Wyatt Class VIII No Information on File
Duncan Wyse Class XI Oregon Business Council President
Marlene Yesquen Class XXVII Black, Chapman, Webber & Stevens Attorney
Grant Yoshihara Class XVI NW Natural Vice President, Utility Operations
Roland Young Class XI Atlanta Beltline, Inc. Citizen Participation Advocate
Lynn Youngbar Class VII Lynn Youngbar Consulting Consultant
Kent Yu Class XXIX SEFT Consulting Group Principal
Bradley Zenger Class XXI Pivotal Investments Managing Director

User Login


American Leadership Forum - Oregon
Copyright © 2012 American Leadership Forum - Oregon
Address: 221 NW Second Avenue, Suite 306 • Portland • Oregon • 97209 • Tel: (503) 636-2288 Fax: (503) 220-1335 | Email: